Noutati|

Gimnastele de la CSM Ploiești au adus acasă 9 medalii de la Cupa Irina Deleanu-Ediția a 23-a

Ploieștiul a fost timp de 4 zile capitala gimnasticii ritmice românești, găzduind în perioada 22-25 februarie cea de-a 23-a ediţie a Cupei Irina Deleanu la Gimnastică Ritmică, la Sala Sporturilor. Acest concurs a fost organizat sub egida programului „Ploieşti, Capitala Tineretului din România 2024” de Federaţia Română de Gimnastică Ritmică, ajutată de Primăria Ploiești.

200 de gimnaste din 10 țări au participat la această cupă, care a avut 2 secțiuni : Concursul Non-FIG (cu 2 obiecte) desfășurat în primele 2 zile ale competiției și Concursul FIG (cu 4 obiecte) de sâmbătă până duminică.

CSM Ploieşti a fost reprezentat de 9 gimnaste, iar gimnasta care a avut principala performanță a fost Sabina Enache, sportivă care a obţinut 5 medalii în întrecerea FIG a senioarelor, un aur, ieri, în finala de la măciuci, cu 31.600 puncte, şi patru medalii de argint – trei în finalele pe obiecte de ieri (la minge cu 31.850, la cerc cu 30.950 şi la panglică cu 31.100) şi una, sâmbătă, la individul compus, cu un total de 124.650 puncte (30.600 la cerc, 32.050 la minge, 32.000 la măciuci şi 30.000 la panglică).

Favorita concursului a fost, de fapt,  Christina Drăgan (CS Sportul Studenţesc Bucureşti), care a avut un total de 128.100 puncte, iar podiumul a fost completat de Ilona Zeynalova din Azerbaidjan, cu un total de 113.550.

La competiție a fost prezent și ansamblul de senioare al României, din care face parte și Anisia Drăgan, aflată la Arad pentru pregătirea pentru Campionatul European din luna mai, de la Budapesta, sub îndrumarea Danielei Chiriac şi a Tatsianei Nivikava.